Káva je v našem kulturním okruhu jedním z nejoblíbenějších horkých nápojů. Od svého objevení ovlivnila rozhodujícím způsobem hospodářskou, politickou a sociální strukturu mnoha zemí. Ať už jako předmět obřadné, stylové přípravy, vypitá narychlo vestoje nebo konzumovaná z uzavřeného kelímku cestou do práce („take away“): káva je a zůstane součástí naší kultury.
9. století
Když se o této příhodě dověděl opat nedalekého kláštera, dal plody i celé keře sesbírat a uvařit z nich nápoj pro své řeholníky. A opravdu: u mnichů se po vypití tohoto nápoje dostavil podobný účinek, mohli najednou celé noci setrvávat na modlitbách, aniž by je zmáhala únava. V krátké době si na nový nápoj zvykli a začali se jím zásobovat. Během období dešťů sušili větvičky keře plné plodů přímo nad otevřeným ohněm. Když jim jednou jedna z nich nepozorovaně spadla do ohně, bobule zuhelnatěly a okolím se začalo šířit nezvyklé aroma. Přilákáni zajímavou vůní posbírali mniši popraskané boby z popele, rozemnuli je a z vzniklého prášku uvařili svůj oblíbený nápoj. Jaké bylo jejich překvapení, když zjistili, že chuť takto připraveného nápoje je ještě mnohem lahodnější a jeho vitalizační účinek přitom zůstává zachován. Tajemství kávových zrn bylo odhaleno!
14. století
První staletí dějin kávy zůstávají nadále zahalena tajemstvím. Zmínky o kávě a jejím pěstování v terasovitých zahradách Jemenu se v historických pramenech opět objevují až ve 14. století. Počátky plánovitého pěstování kávy nacházíme právě zde, v Jemenu. Do této oblasti přinesli kávu pravděpodobně etiopští válečníci, kteří nesli červené kávové boby s sebou jako součást svého proviantu. Z přístavního města Adenu v jižním Jemenu se káva posléze dostala do Mekky, svatého města islámu.
Mekka byla již v této době důležitým centrem arabského světa – místem, které musí každý věřící muslim alespoň jednou v životě navštívit. Zde vznikly první kavárny, v nichž se poutníci ze všech koutů světa mohli seznámit s kávou a oblíbit si ji. V této oblasti má původ i název nového nápoje, „káva“, pocházející z arabsko-tureckého slova „kahve“ („omamný nápoj“).
16. století
Právě tento "omamný" účinek se v roce 1511 stal příčinou zákazu kávy ze strany mocných náboženských vládců, protože její účinek považovali za podobně škodlivý jako účinek alkoholu. Během krátké doby byly na jejich příkaz spáleny veškeré zásoby kávy a její prodej zakázán. Skutečným důvodem zákazu nebyl ovšem ani tak „omamný“ účinek kávy, jako spíše čím dál větší počet kaváren, obávaných jako líhně politického volnomyšlenkářství. Další šíření kávy to však už nemohlo zastavit. Mekka byla křižovatkou četných obchodních cest, a tak bylo jen otázkou času, kdy se zrnková káva začne prodávat i v dalších velkých městech té doby – v Káhiře, Damašku nebo Aleppu. Centrem obchodu s kávou se stalo vzkvétající obchodní jemenské přístavní město Mokka ležící na břehu Rudého moře. Název této někdejší kávové metropole se pak stal synonymem silné arabské kávy.
K zajištění světového monopolu zakázali vládci Jemenu vývoz kávovníku. Zemi směla opustit pouze pražená nebo vařená zrnka kávy, která se již k výsadbě nedala použít. Krádeže kávovníků se navíc přísně trestaly. Z tohoto důvodu se pak dlouho mimo Jemen v žádné jiné zemi káva nepěstovala.
17. století
Ještě v tomtéž 17. století se první zrnková káva dostala díky obchodní společnosti East Indies do Evropy a rovněž ostatní koloniální mocnosti začaly ve svých zámořských koloniích experimentovat s pěstováním kávy: Britové na Jamajce a v Africe, Portugalci v Brazílii, Francouzi na Antilách a ve Francouzské Guayaně. Přibližně ve stejné době dorazila káva i do Německa. Již v roce 1673 byla ve svobodném hanzovním městě Brémách otevřena první kavárna na německém území. O dva roky později otevřela své brány druhá německá kavárna v Hamburku a z těchto obou center námořního obchodu se nový nápoj rychle rozšířil do celého Německa.
Je-li řeč o kavárnách, napadne však člověka jako první Vídeň. Rozšíření kavárenské kultury v rakouské metropoli v dnes známém měřítku má však dramatické historické pozadí: v roce 1683 byla Vídeň obléhána Turky a zachráněna nakonec jen díky jednomu ze svých občanů převlečenému za Turka. Statečný muž proklouzl v přestrojení tureckým obležením a přivolal pomoc Lotrinských, s jejichž podporou se Vídeňanům nakonec podařilo zahnat Turky na útěk. V panice zůstalo na místě na 500 pytlů zelených kávových bobů. Tak se dostala káva do Vídně.
Hořká turecká káva moka však zpočátku Vídeňanům příliš nechutnala. Nápadití majitelé kaváren však nový nápoj záhy vylepšili šlehačkou a medem a pojmenovali novinku "Wiener Melange", tedy „vídeňská káva“. Když pak Vídeňané ke své kávě začali podávat i drobné cukrářské výrobky, měly kavárny definitivně vyhráno. Podle vyprávění nezůstala svodů sladkostí ke kávě ušetřena ani císařovna Alžběta zvaná Sissi – a nejen ona… Vídeňská kultura pití kávy a kaváren je dodnes ve světovém měřítku jedinečná.
18. století
Poměr pruského státu k oblíbeným plodům kávovníku byl podobně přísný jako vztah jemenských vládců o několik staletí předtím: na dovoz a pražení kávových bobů měl monopol stát. Překonání celních hranic nebylo pro pašeráky jednoduché a používali proto někdy opravdu kuriózní triky. Tak například je znám případ, kdy káva byla přes hranice dopravena v rakvi, v níž podle tvrzení „truchlících pozůstalých“ byla uložena příbuzná, zesnulá na malomocenství. Ze strachu před smrtící chorobou zachovali celníci uctivou vzdálenost a převoz rakve s údajně 1,5 až 2 metrickými centy kávy bez okolků povolili.
19. století
V průběhu 18. a 19. století koloniální mocnosti své kávovníkové plantáže v Africe a Jižní Americe neustále rozšiřovaly. Dnes se mezi 23. severní a 25. jižní rovnoběžkou rozprostírá kolem celé zeměkoule takzvaný kávový pás a káva se po ropě stala druhým největším světovým obchodním artiklem. Kostarika, Brazílie, Kolumbie, Mexiko, Indonézie a Keňa představují jen malý výběr z celkového počtu asi 50 zemí vyvážejících kávu. Celkový světový roční objem sklizně činí asi 6 milionů tun surové kávy, z toho jde cca 5 milionů tun na vývoz. Asi pro 100 milionů lidí je pěstování a zpracování kávy přímo či nepřímo obživou.
Historie kávy je historií úspěchu. Vine se jako červená nit dějinami světa a je ukázkou toho, jaké námahy a jakých obětí je člověk na cestě za tímto povzbuzujícím nápojem schopen. V době inflace v Německu dvacátých let se cena za libru zrnkové kávy vyšplhala až na částku tří miliard marek. Za druhé světové války ochromila celní omezení trh s kávou dokonce úplně. Možná však, že právě tato léta odříkání přispěla nakonec k tomu, že káva je dodnes symbolem svobody a ničím nezkaleného požitku.